Forum
Dyskusja na temat
13-11-2013
ElaK (jkalczuga@wp.pl)
Oczywiście był zakaz fotografowania,ale nikt go przestrzegał,strażnicy wołali -tylko bez lamp błyskowych!!!
Udało nam się wejść między jedną a drugą wycieczką i też zrobiłam sobie zdjęcie ślepowrona /ptak herbowy/W spichlerzu niewiele zobaczyliśmy,tam z kolei była rosyjska wycieczka,a w drugiej salce odbywało się jakieś szkolenie na temat ubezpieczeń.
Ale we wrześniu wszystko wróciło do normy-spichlerz był zamknięty i otwierany na żądanie,a na fundamentach dworu Homolaczów galeria zdjęć poświęcona rodzinie Zamoyskich,Szkole Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej oraz samemu właścicielowi dóbr zakopiańskich Władysławowi hr.Zamoyskiemu.Owe dobra /w tym Morskie Oko/i dobra w Wielkopolsce ofiarował narodowi przed śmiercią w 1924r
To tak odnośnie pojęcia patriotyzm,o którym dużo się mówi w listopadzie.
Myślę o hr.Zamoyskim z wdzięcznością.
13-11-2013
ElaK (jkalczuga@wp.pl)
Posty Wacława zachęciły mnie do dodania swoich,, trzech groszy",temat aktualny cały rok.Moje wrażenia dotyczą czerwca i września.
Czerwiec to miesiąc szkolnych wycieczek-na Przew.Tatrzańskich/podobnie jak i na Krupówkach/odbywa się,,skrobanie marchewek"/w języku tubylców/
Zaszliśmy do Muzeum Przyrodniczego przy Chałubińskiego,aby popatrzeć raz jeszcze na galerię zdjęć schronisk tatrzańskich,a tam było jak w ulu,gwar i tłum dzieci Panie z obsługi zdecydowały o czasowym zamknięciu drzwi wejściowych/nadciągała kolejna wycieczka/ i zamiast sprzedawać bilety,pobiegły na salę główną pilnować eksponatów.Tym sposobem/ niezamierzonym/ weszliśmy na gapę i zrobiłam parę brakujących fotek.
Podobnie było w starej wozowni w Kuźnicach,gdzie jest wystawa tatrzańskiej fauny Antoniego Kocyana, zoologa i leśnika,tyle,że tam salka jest mała,a eksponatów mnóstwo.cd
12-05-2013
Wacław
W poprzednim poście uciekły mi słowa przy wzmiance o galerii stojącej na fundamentach...../ starego drewnianego dworu kuźnickiego, będącego siedzibą jej pierwotnych właścicieli -Homolaczów - nie polskiej rodziny, ale pięknie wrośniętej w polską ziemię./
Dworek spłonął w końcu XiX w. i dotychczas nie został odbudowany.
W br. przypada 160 rocznica urodzin Władysława Zamoyskiego.
W końcu maja, 24-26.V. odbędzie się w Z. szereg upamiętniających ten fakt wydarzeń. M. in. konferencja naukowa, wycieczka jego śladami itp.
Szczegóły na stronie UM Z-ne: www.zakopane.eu.
Może to być uzupełnieniem majowego pobytu pod Giewontem dla osób, które w tym czasie wybiorą się w Tatry.
Pozdrawiam
02-05-2013
Wacław
Gdy pogoda na Tatry zawiedzie !
Na ostatnim zakręcie drogi do Kuźnic im. Przewodników Tatrzańskich, wystarczy zejść z asfaltu /w lewo/ i podążać prosto w górę /to pierwotna droga do huty i skrót dobry dla tras na Halę Gąsienicową i Nosal.
Przy początku alejki parkowej trafiamy na historyczny krzyż odlany z kuźnickiej surówki w I poł. XIX w. jako wotum Homolaczów za szczęśliwy powrót z wystawy we Wiedniu. Nieco wyżej - obudowa fontanny - też z zabytkowego żelaza.
Obok na podeście uformowanym na fundamentach galeria starych /pierwszych/ fotografii Tatr i Zakopiańczyków z przed 110 lat. Zakł. foto. Bizańskich z Krakowa.
Obok 2 muzea: zwierząt tatrz. i historii rodziny Zamoyskich - wstęp bezpłatny. To pierwsze - atrakcja dla dzieci, zbiory bogatsze od tych w Muzeum Tatrz. przy Krupówkach 10.
ps. wystawa schronisk Anny Górskiej przy Chałubińskiego, czynna nadal - do końca maja.
Miłego spaceru !
30-03-2013
Wacław
W drodze do Kuźnic mijamy wspomnane niżej Centrum dydaktyczno-przyrodnicze TPN - ul. Chałubińskiego 42, dawna siedziba dyrekcji Parku, /obok pawilon - punkt informacyjny/.
Stale tam warto zaglądać, gdyż jest to miejsce cyklicznie zmieniających się wystaw, nie tylko przyrodniczych, ale na pewno bliskich Tatrom.
No cóż, komercja i tu dopadła, wprowadzono opłaty za wejście.
W kwietniu wystawa poświęcona architektce - Annie Górskiej.
A w zasadzie jej techniczno-artystycznej twórczości.
A. Górska jest autorką schronisk górskich wybudowanych po wojnie.
Chochołowskiego, na Hali Ornak, w D5SP, także na niedalekim Turbaczu, wielu ciekawych obiektów zakopiańskich.
Obok S. Witkiewicza, E. Wesołowskiego uchodzi za najwybitniejszą przedstawicielkę i kontynuatorkę stylu zakopiańskiego.
A konotacje rodzinne - znakomite. Polecam Osobom zainteresowanym historią współczesną.
17-03-2013
Wacław
Na temat trasy od ul. Zamoyskiego do Kuźnic możnaby książkę napisać i nie tu na nią miejsce.
Po drodze /i obok/ jest cały długi szereg obiektów, instalacji i terenów, które w 150-letniej historii Z-nego odegrały znamienite role i zasługują na oddzielne monografie.
Część haseł podałem w poście powyżej, kolejne, zasługujące na uwagę to, idąc od dołu: wille Oksza, Goplana, Paradis, Sienkiewiczówka, Kościół Sw. Krzyża o nowoczesnej architekturze, Parcele Urzędnicze, posiadłość Chałubińskiego z parkiem, ośrodek edukacyjno-przyrodniczy z biblioteką /Paryskich/ i punkt informacji TPN, Zwierzyniec i COS, kamieniołom nad Capkami, ul. B.Czecha i Krokiew, wodociąg, tama na Bystrej, pomnik Hasiora, dom Hajdukiewicza i wiele innych.
Jeśli tego typu tematyka kogoś z Państwa zainteresuje, służę pomocą.
05-03-2013
Wacław
Jest to szczególny fragmencik tych gór, zasługujący bardziej od innych na oddzielne, poważne potraktowanie.
Zawiera w sobie elementy historii Zakopanego i początków turystyki, akcenty współczesności w postaci stacji kolejki na Kasprowy, siedziby TPNu wraz z tworzonymi wokół muzeami: flory i fauny, Zamoyskich, ścieżek dydaktycznych i okresowych wystaw plenerowych.
Historia zaczyna się daleko niżej, od Ronda, przy którym ponad sto lat temy rozdzielono potok Bystrej tworząc równoległy Foluszowy, od Murowanicy i Księżówki. Te dwa ostatnie obiekty całkiem zatraciły swój pierwotny charakter.
Warto w Kuźnicach przystanąć, tymczasem pędzimy rączo w Tatry, wracamy zmęczeni, szkoda nam na to czasu. To może przy gorszej pogodzie.? Ostatecznie lokale "wypoczynkowe", niczym nie ustępujące tym sztampowym "krupówkowym" także są pod ręką.