Forum
Dyskusja na temat
08-07-2018
Wacław
Nie tylko Tatry, ale i ich otoczenie są coraz droższe.
Od pólnocy przylega do Zak. Pasmo Gubałowskie, na które od miasta i jego okolic prowadzi aż 6 różnych ścieżek. Trzy są w zasadzie centralnie usytuowane. Środkowa, oznakowana na czarno wiedzie przy trasie kolejki po jej lewej stronie patrząc w stronę Gubałówki.
Turyści ją preferują, bo jest chyba najlepiej widoczna i najkrótsza. Ale o zgrozo, prowadzi po prywatnych gruntach, więc dlaczego mają to robić bezpłatnie ???
Czyli na tej ścieżce zrobiło się tak jak przy większości wejść w Polskie Tatry.
Wita nas kasa biletowa. Kto tego nie lubi, niech wybierze inny wariant wejścia.
Radziłbym pomysłodawcom opłat, by podeszli kompleksowo do tego pomysłu, nie tak jak egoistycznie nastawieni właściciele ze Wspólnoty Witowskiej w Dol. Chochołowskiej których od lat nie stać na przyozdobienie "swojego"wejścia w Tatry gustownymi, ale i niezbędnymi tojtojkami.
Mamy XXI wiek. Kasa kasą ale i trochę kulturki przystoi Byrcynom !!!
23-06-2018
Wacław
W środkowym "odcinku" opowiastki o Bramie Orawskiej wkradł się błąd w ostatnim zdaniu. winno być: ...kierujemy się do północno-zachodniego krańca Polany Molkówka....
A przy okazji. Molkówka była dawno temu rezerwatem ścisłym TPN ze względu na żyjące tam organizmy.
Ponadto, przez jej teren przebiega europejski dział wodny: /Bałtyk-Morze Czarne/. Polana Jest rodzajem szerokiej przełęczy, siodła.
Ostatnio tam będąc, znalazłem ogromnego prawdziwka przy brzegu lasu. kapelusz ponad 25 cm. średnicy, waga na pewno ponad 1 kg. Było to około 18 czerwca.
21-06-2018
Wacław
cd drogi przez Bramę Orawską /ostatni/.
Droga dochodząca na Słowacji od Orawic prawie pod granicę, to pętla trasy biegowej narciarskiej, b. dobrze utrzymany ciąg jezdny, teraz to służy jako droga transportu drewna. Z miejsca przygranicznego, gdzie wystawiono gustowną wiatę, trzebaby kierować się prosto na wschód /200 m./, by osiągnąć granicę państwa, gdybyśmy wracali z Orawy do Polski i wtedy, na granicy skręcić w prawo. Po 200-300 m. zobaczymy Molkówkę.
Zaskoczył mnie brak jakichkolwiek ścieżek pomimo tego, że na starej mapie topogr. wydawnictw wojsk. jest ich mnóstwo. Widocznie nie ma co przemycać dwukierunkowo. Takie czasy !
W ub. roku błądziliśmy tam w b. złej pogodzie, zabrakło kompasu a straciliśmy orientację.
Trasa taka może posłużyć do zrobienia pętli przez D.Juraniową i Prz. Bobrowiecką do Chochołowskiej.
21-06-2018
Wacław
c.d. Bramy Orawskiej.
Do Molkówki mozna dotrzeć inną, bardziej popularną drogą od polskiej strony.
Trzeba zostawić za sobą Siwą Polanę idąc przez nią asfaltem, albo zielonym szlakiem od Kir do Dol. Choch. Zaraz po tym /100m./ , gdy już las nas ogarnie jest po prawej stronie drogi wyrobiony teren z magazynem kłód świerkowych do wywozy. Przechodzimy nim do Potoku Ch. i po lewej widzimy kładkę, przeprwiamy się nią i w prawo schodzimy drogą około 200-300 m. do lolejnej polany leśnej z magazynem drewna. Punkt rozpoznawczt - widoczna kapliczka na jednym z drzew okalających ten "plac". Z niego szereg dróg, wchozimy tą która jako pierwsza odchodzi w lewo, dość ostro w górę. Po 200 m. jesteśmy na Molkówce -całą tą polanę przechodzimy, ogólny kierunek do jej północno-wschodniego skraju i dajej jak w poprzednim poście. cdn.
21-06-2018
Wacław
Mało znane przejście przez bramę Orawską.
"Słowo się rzekło ... ".
Dość ciekawe doświadczenie. Trasę od nieudanej tury ubiegłorocznej zbadaliśmy dwukierunkowo.
Punktem kluczowym jest przeurocza Polana Molkówka a na niej rozrzucone 5-6 szałasów i ambona !!! z pólnocno-zachodniego skraju.. Od naszej strony można do polany dojść albo od razu wchodząc /z asfaltu/ w las 100 m. za Potokiem Chochołowskim i trzymając się konsekwentnie drogi równoległej do potoku, przez Polanę Hawrylówka z kilkoma szałasami i magazynem drewna, po około pół godzinie wychodzimy na Molkówkę. Nią do północno-zachodniego skraju polany. Widzimy słupki graniczne i tym torem jeszcze ok. 300 m. w prawo, czyli w kierunku Przysłopu Witowskiego. Po drugiej stronie granicy widać zarys drogi. Schodzimy do niego /200 m./ zdewastowanym terenem po wyrębie i wywózce drewna. Tą drogą w lewo - kierunek Orawice. cdn.
30-10-2017
Wacław
Ostatnio w tym temacie miało miejsce spektakularne wydarzenie którego bohaterem był Marek Kamiński - wędrujący po całym świecie.
Zawitał także pod Tatry. Opiszę jego niecodzienną wycieczkę wokół tych gór w temacie "po słowackiej stronie - końcowa strona forum ogólnego.
19-10-2017
Wacław
Zdarza się, że chcemy coś napisać o ciekawych miejscach, ścieżkach turyst. ale także o coś zapytać, co dotyczy miejscowości podtatrzańskich takich jak Kościelisko, Witów, Chochołów, Murzasichle, Bukowina Poronin, też na Słowacji itd lub szlaków turystycznych tamże, czyli już poza obrębem Tatr i nie bardzo wiadomo pod jaki temat wątku to podczepić.
Ja np. opiszę w przyszłym roku drogę do Orawic z Dol. Chochołowskiej, gdy już ją dokładnie sprawdzę. To trasa prawie w całości poza obszarem TPN, przez Bramę Orawską, wydatnie skracająca tam drogę.
Przy okazji odradzam zdecydowanie przejście przez Magurę Witowską.
Dziś nie ma tam szlaku, mimo, że widnieje na mapach.
Pozdrowienia dla właściwego Oddziału PTTK i Wspólnoty Witowskiej.