Informacje ogólne o Tatrach
Od autora
Tatry - niewielkie pod względem obszaru pasmo górskie stanowiące najwyższe spiętrzenie Karpat. Tatry zajmują obszar 785 km2, z czego na część polską przypada 175 km2. Alpejski charakter w połączeniu z ich niewielką wysokością sprawia, że góry te są niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym, a jednocześnie stosunkowo łatwo dostępne. Każdą z tras prowadzących na dowolny szczyt lub przełęcz można przejść w ciągu jednego dnia rozpoczynając w dolinie i tamże kończąc wyprawę. Tatrzańskie szlaki zróżnicowane są pod względem trudności technicznych, jakie mogą czekać turystę. Można tu znaleźć zarówno spacerowe szerokie drogi prowadzące dolinami, jak również strome, wąskie i bardzo przepaściste perci, które dostarczą sporej dawki adrenaliny. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do niegasnącej popularności tego najwyższego spośród polskich obszarów górskich.
Przewodnik, który przeglądasz jest efektem czterech lat przemierzania tatrzańskich szlaków, w wyniku czego wykonanych zostało kilka tysięcy zdjęć. Założeniem powstania przewodnika było, żeby opisać każdy odcinek spośród znajdujących się tutaj znakowanych szlaków udostępnionych dla ruchu turystycznego.
Ponieważ jeden obraz warty jest więcej niż tysiąc słów, starałem się, by obok opisów zamieścić jak największą ilość zdjęć, pokazujących, czego można się spodziewać na szlaku. Nierzadko spotyka się na szlakach osoby, które będąc tutaj po raz pierwszy, zaskoczone są napotkanymi trudnościami, do których są zupełnie nieprzygotowane. Dzięki zamieszczonym zdjęciom można w miarę dokładne prześledzić każdy szlak i zobaczyć najtrudniejsze fragmenty.
Miesiące w roku najbardziej odpowiednie na tatrzańskie wycieczki, to okres między połową lipca a połową października, kiedy to w wyższych partiach gór zanika pokrywa śnieżna. Wielu turystów zapomina, że w maju i czerwcu w najwyższych partiach Tatr panują jeszcze warunki zimowe, a najczęściej już w październiku spada pierwszy śnieg, który utrzymuje się do kolejnego lata. Pamiętaj, że zamieszczone opisy i zdjęcia przedstawiają sytuację panującą na szlakach w najbardziej sprzyjających warunkach. W zależności od pory roku i czynników pogodowych aktualne warunki mogą w sposób drastyczny odbiegać od przedstawionych. Trasy, które opisane są jako średnio trudne, w niekorzystnych warunkach mogą okazać się bardzo niebezpieczne lub nawet niemożliwe do przejścia.
Co roku na tatrzańskich szlakach zdarzają się wypadki śmiertelne, których przyczyną jest upadek z dużej wysokości. Często jest to wynik niedostosowania własnych możliwości i nieprzygotowania do panujących warunków. Ścieżki nierzadko prowadzą w skalnym terenie tuż nad przepaścią lub w jej bliskiej okolicy. Bardzo niebezpieczne są zalegające często do późnego lata płaty śniegu, na których poślizgnąć się nietrudno. Wyniku takiej kolejności wydarzeń nietrudno się domyśleć. Upadek o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów kończy się zazwyczaj tragicznie.
Wszystkim wybierającym się na górskie wycieczki polecam wybranie odpowiedniej pogody, gdyż tylko wtedy możemy liczyć na piękne widoki i zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa. Życzę wszystkim tyle samo bezpiecznych powrotów, co wyjść w góry.
Po raz pierwszy wybrałem się na poważnie w Tatry w 2003 roku. Przed pierwszą wyprawą szukałem w internecie stron z opisami szlaków, których było już wtedy całkiem sporo. Kilka z nich zainspirowało mnie do stworzenia czegoś własnego na ten temat. Tworzenie stron internetowych od wielu lat było moją pasją, więc o techniczną stroną przedsięwzięcia nie musiałem się martwić. Pozostało jedynie przejść i obfotografować wszystkie tatrzańskie szlaki, a następnie dokładnie je opisać. Kolejne cztery lata wędrówek i pracy zaowocowały przewodnikiem w jego obecnym kształcie. Pozytywny odbiór i duże zainteresowanie wśród odwiedzających stronę utwierdzają mnie w przekonaniu, że było warto.
Szczególne podziękowania składam Karolinie, która towarzyszyła mi w przejściu większości tras i zawsze wspierała mnie w pracy nad przewodnikiem.