Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Informacje ogólne o Tatrach

Po słowackiej stronie Tatr

Słowacka część Tatr jest znacznie większa od polskiej. Wystarczy porównać powierzchnię, której stosunek wynosi 175 km2 dla części polskiej i 610 km2 dla części słowackiej.

Ruch turystyczny na Słowacji jest znacznie mniejszy niż u nas. Są rejony, w których nawet w sezonie na szlaku nie spotkamy niemalże nikogo, co jest sytuacją niespotykaną po polskiej stronie.

Najbardziej oblegana jest południowa część Tatr Wysokich, skupiona wokół Tatrzańskiej Łomnicy, Starego Smokowca i Szczyrbskiego Jeziora. Na najbardziej popularnych szlakach spotkamy tu niemalże tyle samo turystów, co po polskiej stronie. Tłumnie obleganym jest również Krywań, który jest narodową górą Słowaków. Często odwiedzana jest również Dolina Rohacka w Tatrach Zachodnich, która położona jest w okolicach Zuberca.

Pozostała część Tatr Słowackich jest mało uczęszczana, co wiąże się również z brakiem infrastruktury w postaci schronisk. Rzadko odwiedzana jest północna część Tatr Wysokich (Dolina Białki i Dolina Jaworowa) oraz Tatry Bielskie.

Najbardziej dzikie rejony to południowa część Tatr Zachodnich – szczególnie okolice dolin: Jałowieckiej, Jamnickiej i Raczkowej. Niewielką popularnością cieszy się również Bystra, mimo że jest to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Na Słowacji nie znajdziemy takiego ośrodka turystycznego jak Zakopane. Miasto Wysokie Tatry, skupiające Szczyrbskie Jezioro, Stary Smokowiec i Tatrzańską Łomnicę, to głównie drogie hotele. Wieczorami na ulicach panuje tu spokój, niepodobny do wiecznego gwaru zakopiańskich Krupówek. Kwater prywatnych najlepiej szukać w mniejszych miejscowościach, oddalonych od hoteli, chyba że przygotowani jesteśmy na duże wydatki.

Wejście na teren parku narodowego TANAP jest bezpłatne, w przeciwieństwie do naszego TPN-u. Pamiętać powinniśmy jednak, że po słowackiej stronie odmienne są również regulacje dotyczące akcji ratowniczych, które u nas są nieodpłatne. Na Słowacji za wezwanie ratowników niestety będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego warto przed rozpoczęciem pobytu wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową, dzięki które nie zostaniemy zrujnowani finansowo w razie nieprzewidzianego zdarzenia losowego.

Wysokogórskie szlaki turystyczne na Słowacji są zamykane na sezon zimowy, który trwa od 1 listopada do 15 czerwca. W odpowiednich miejscach szlaków stoją tablice informacyjne, zakazujące dalszego wstępu w podanym okresie. Niżej położone trasy dostępne są przez cały rok.