Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum - Komentarze do szlaków

Dyskusja na temat szlaku

Z Doliny Kościeliskiej na Polanę na Stołach (Tatry Polskie :: Tatry Zachodnie)

21-01-2009

Wacław

Misiu masz rację. Skręcając w prawo z d. Koscieliskiej w las po "niebieskiej farbie" wkroczyłeś na teren Hali Stoły. Hala ta sięgała aż po Kominiarski Wierch a nawet p. Iwaniacką. W jej niższej części znajduje się centrum hali zwane Polaną na Stołach. Mnie się pojęcia "hali" też mieszały, dopóki nie spojrzałem na atlas TPN, tablica 28 - Pasterstwo."Zamieszanie" wzięło sie z tego, że hasło "hala" funkcjonuje w Tatrach w dwu znaczeniach. 1. jako teren pasterski-gospodarczy, nabierające dziś sensu historycznego i 2 -jako geograficznie określone piętro roślinności górskiej w T. W przypadku Hali na Stołach pojęcia te nie pokrywają się na mapie, a np. Hala 5 Stawów P. to i jedno i drugie.

14-01-2009

misiu

Wchodząc na Halę Stoły (bo tak to się chyba nazywa, chociaż czytając dyskusję poniżej to sam już nie wiem) warto ze szlaku podejścowego zboczyć w las w wydeptaną ścieżkę (w pobliżu końca podejścia). Wychodzi się prosto nad przepaść a stamtąd przepiekny widok na strome ściany Organów (chyba) i majaczącą w dolę Dolinę Kościeliską.

29-12-2008

Wacław   (waclawhetman@wp.pl)

do Grzanka. Prawda jak to często bywa leży po środku. Autor stronki ma o tyle rację, że teren wokół Stołów to obszar dawnej hali Stoły. Polana na Stołach to dawne centrum gospodarcze tej hali, choć faktycznie trudno ją nazwać wysokogórską. Widać też, że na nowszych mapach tatrzańskich zanika słowo "Hala... gdyż ten element nabiera tylko historycznego znaczenia.Taki wpis zrobiono zapewne z rozpędu, gdyż lepiej znamy hale wysokie. Jeśli autor skasuje przedrostek "wysoko", nie będzie można się już do wstępnego tekstu przyczepić. Odnośny fragment przyjąłby brzmienie:"...halę i polanę górską".Pozdrawiam

11-10-2008

grzanek

Wkradł się 'drobny' błąd merytoryczny: Polana na Stołach, to jak sama nazwa wskazuje, nie wysokogórska hala, a śródleśna polana położona jeszcze poniżej górnej granicy lasu.