Między Bystrą a Krywaniem
Opis szlaków
Na Bystrą przez Dolinę Bystrą
Kolor szlaku
Czas przejścia
5h 15min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Bystra 2248 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 1310 m
Najwyższy szczyt Tatr Zachodnich nie jest szczególnie oblegany. Na całej trasie podejścia nawet w szczycie sezonu nie spotkamy tłumów. Szlak przez Dolinę Bystrą jest raczej łatwy, ale dość wyczerpujący ze względu na dużą różnicę wysokości.
Podbańska »» Bystra
5 h 15 min
Wycieczkę rozpoczynamy w osadzie Podbańska (słow. Podbanské). Znajdują się tu liczne domki letniskowe i dwa duże hotele. Skręcając z szosy nr 537 trafimy na duży parking, przy którym usytuowany jest węzeł szlaków. Znaki czerwone wskazują drogę w kierunku rozdroża pod Bystrą.
Szlak o wdzięcznej nazwie "Droga nad Łąkami", będący zachodnim przedłużeniem Magistrali Tatrzańskiej, prowadzi przez polanę obok zabudowań. Po kilku minutach docieramy do rozstaju, z którego w prawo odłącza się niebiesko znakowana ścieżka, prowadząca również na szczyt Bystrej, ale inną trasą (przez Dolinę Kamienistą). Szlak czerwony wiedzie przez las lekko się wznosząc. Wkrótce przekraczamy Kamienisty Potok. Po niespełna półtorej godziny przekraczamy potok Bystra, by po kolejnych paru minutach dotrzeć do rozdroża. Skręcamy teraz w prawo za żółtymi znakami, kierując się w głąb Doliny Bystrej. Dalsza trasa otwarta jest tylko w sezonie letnim.
Podejście do rozdroża pod Bystrą możemy również rozpocząć w innym miejscu, tj. przy szosie nr 537, przy przystanku Hrdovo. Rozpoczyna się tutaj żółto znakowany szlak, który wiedzie przez leśne osiedle domków letniskowych. Podejście do rozdroża pod Bystrą trwa stąd około 45 minut, więc tyle samo zaoszczędzimy w stosunku do trasy z Podbańskiej.
Żółto znakowana ścieżka prowadzi początkowo przez polanę Hradek. Następnie wchodzimy w las, przybliżając się wkrótce do potoku Bystra. Przez dłuższy czas idziemy lasem w górę doliny, po lewej stronie potoku. Po mniej więcej półtorej godziny od ostatniego rozdroża ścieżka zbliża się do strumienia, który spływa teraz ciągiem kaskad.
Przekraczamy potok i po jego prawej stronie podchodzimy dość stromo, wśród spływających z góry kilku mniejszych dopływów. Górna część Doliny Bystrej jest znacznie łagodniejsza, fragmentami niemalże płaska. Rozległe hale porastają pola kosodrzewiny. Nierzadko spotakać można tu świstaki.
Ścieżka przechodzi koło Niżniego Stawu Bystrego (1843 m n.p.m.), skręcając w prawo w stronę trawiastego zbocza. Dalsza droga prowadzi krętą ścieżką na grzbiet, który opada z Bystrej w stronę południowo-wschodnią.
W górnym piętrze Doliny Bystrej znajduje się w sumie 5 stawów. Trzy kolejne, tj. Wielki Staw Bystry, Długi Staw Bystry i leżący między nimi Mały Staw Bystry, będziemy mogli wkrótce podziwiać z góry. Ostatni ze stawów zwany Anusinym Oczkiem (słow. Anitino očko) nie jest widoczny ze szlaku. Znajduje się on w bocznej kotlinie górnego piętra Doliny Bystrej, o zaskakującej nieco nazwie Suchy Zadek. Fraza "Anusine Oczko w Suchym Zadku" nie wymaga komentarza. ;-)
Wkrótce rozpoczynamy podejście zakosami po stromym, trawiastym stoku, który doprowadza nas na szczyt grani zwanej Kobyłą. Po wschodniej stronie otwiera się teraz widok na Kamienistą i Tatry Wysokie. Uwagę zwraca różnica poziomów Doliny Bystrej i znajdującej się po drugiej stronie grani Doliny Kamienistej. Dno Doliny Kamienistej jest bowiem z tej perspektywy o około 450 metrów głębsze.
Do szczytu pozostał nam do pokonania ostatni odcinek trawiastej grani, którego przejście zajmuje nieco ponad pół godziny.
Widok z Bystrej jest rozległy. W końcu jest to najwyżej położony punkt w całych Tatrach Zachodnich. Na pytanie, czy panorama z Bystrej jest najpiękniejsza spośród widoków z okolicznych szczytów każdy powinien sobie odpowiedzieć sam.
Zejście z Bystrej możliwe jest na dwa sposoby, nie licząc przebytej właśnie drogi podejścia. Jeżeli wycieczkę rozpoczynaliśmy w Podbańskiej, najlepszym wariantem będzie zejście do Doliny Kamienistej. Możemy także zejść w lewo do Doliny Raczkowej. W tym przypadku punkt końcowy trasy będzie jednak odległy od miejsca, w którym rozpoczynaliśmy podejście.