Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Żarskiej

Opis szlaków

Doliną Żarską do Schroniska Żarskiego

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Schronisko Żarskie 1280 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 380 m

Dolina Żarska jest najpopularniejszą spośród dolin, które zlokalizowane są po południowej stronie słowackiej części Tatr Zachodnich. Przejście do schroniska ma charakter spacerowy. W górnym odcinku drogi otwierają się ładne widoki na Trzy Kopy, Smutną Przełęcz i Rohacz Płaczliwy.

Dolina Żarska (wejście do doliny)  »»  Schronisko Żarskie

1 h 30 min 

U wylotu Doliny Żarskiej znajduje się płatny parking, co jest rzadkością w słowackich Tatrach Zachodnich i świadczy o dużej popularności tego miejsca. Za parkingiem przechodzimy obok szlabanu idąc dalej asfaltową drogą, która prowadzi aż do samego schroniska. Po prawej stronie mijamy wkrótce wejście do Niedźwiedziej Sztolni, w której niegdyś prowadzono prace górnicze. Sztolnia udostępniona jest do zwiedzania z przewodnikiem, za odpłatnością.

Niebiesko znakowany szlak odbija niedługo w lewo od drogi, prowadząc następnie lasem ponad jezdnią. Szlak i asfaltowa droga zbiegają się w górnej części doliny, w niedalekej odległości od schroniska. Mamy więc do wyboru dwa warianty podejścia. Dnem Doliny Żarskiej płynie potok Smreczanka.

Po mniej więcej godzinie wychodzimy na niezarośnięty drzewami obszar, dzięki czemu na wprost drogi roztaczają się ładne widoki, obejmujące zbocza Przysłopu, Hrubą Kopę, Trzy Kopy, Smutną Przełęcz i Rohacz Płaczliwy. W oddali widać schronisko, do którego docieramy w ciągu półtorej godziny od rozpoczęcia wędrówki.

Na tyłach Schroniska Żarskiego zlokalizowany jest Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich. Aby do niego dotrzeć należy iść za zielonymi znakami szlakiem prowadzącym na Banówkę. Dojście na cmentarz zajmuje kilka minut.