Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Wysokich

Opis rejonu

Regle polskiej części Tatr Wysokich to rozległy teren między Doliną Suchej Wody Gąsienicowej a Doliną Białki ograniczony od południowej strony masywem Koszystej i Wołoszyna. Jest to obszar obejmujący niewielkie w stosunku do najwyższych szczytów wzniesienia, stanowiący przedgórze terenów wysokogórskich.

Najbardziej charakterystycznym miejscem obszaru regli Tatr Wysokich jest Rusinowa Polana. Ta rozległa łąka jest w chwili obecnej jednym z nielicznych miejsc w Tatrach, w którym prowadzony jest wypas kulturowy owiec. W sezonie owce krążą wśród odpoczywających na polanie turystów domagając się pożywienia, co dla jednych stanowi atrakcję, a dla innych utrapienie.

Regle nie są miejscem, w którym można szukać atrakcji wysokogórskich. Szlaki są łagodne i często zalesione, przez co atrakcyjność widokowa jest z założenia ograniczona. Mimo to region ten nie jest pozbawiony atrakcji. Warto odwiedzić sanktuarium na Wiktorówkach - kaplicę położoną tuż pod Rusinową Polaną od strony Doliny Filipka czy wejść na Gęsią Szyję - najlepszy punkt widokowy w tej części Tatr z widokiem na rozległą panoramę Tatr Wysokich.

Teren reglowy jest godny polecenia, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają wędrówkom w wyższe partie gór - szczególnie wiosną, gdy szczyty pokryte są jeszcze grubą warstwą śniegu.