Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis rejonu

Najpopularniejsza spośród walnych dolin polskiej części Tatr Zachodnich odwiedzana jest w sezonie przez tłumy turystyów. Wokół szerokiej, szutrowej drogi wiodącej od wylotu doliny do schroniska na Małej Polanie Ornaczańskiej trudno zaznać spokoju, a i większość pobliskich, łatwych szlaków bywa często zatłoczona.

Wokół doliny pośród drzew górują liczne urwiste turnie, które przydają nieco grozy, ale i piękna krajobrazu. Dolina Kościeliska, która ma swój niezaprzeczalny urok, nie obfituje jednak w rozległe widoki, a szlaków wysokogórskich w jej okolicy jest również niewiele. Jeśli ktoś chce się wybrać w wyższe partie gór, ma do wyboru trasy na Czerwone Wierchy lub na Ornak.

W otoczeniu doliny położone są liczne jaskinie, spośród których 4 są udostępnione dla turystów. Najpopularniejsza i jednocześnie najłatwiejsza do zwiedzania Jaskinia Mroźna wyposażona jest w oświetlenie elektryczne. Zwiedzanie pozostałych: Smoczej Jamy, Jaskini Raptawickiej i Jaskini Mylnej wymaga posiadania własnego źrodła światła i pewnego obycia z trudnym terenem.

Na terenie doliny znajduje się jedyny położony na terenie polskich Tatr Zachodnich zbiornik wodny. Smreczyński Staw, który położony jest w środku lasu, oferuje wspaniały widok na otaczające dolinę szczyty: Smreczyński Wierch, Kamienistą, Błyszcz i Bystrą oraz grzbiet Ornaku.

Bezpośrednio nad końcem doliny wznosi się Błyszcz i położona tuż za nim Bystra (2248 m. n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Oba szczyty doskonale widać z okolic ornaczańskiego schroniska. Wejście na Bystrą dostępne jest niestety wyłącznie od słowackiej strony.