Tatry Zakopiańskie
Opis szlaków
Na Kasprowy Wierch
Kolor szlaku
Czas przejścia
2h 30min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 980 m
Jedna z najpopularniejszych tras w polskiej części Tatr. Wejście na Kasprowy Wierch może być częścią dalszej wycieczki granią w stronę Kopy Kondrackiej lub wyprawy przez szczyty leżące ponad Doliną Gąsienicową. Wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch wiąże się najczęściej z wielogodzinnym oczekiwaniem na kupno biletu, dużo dłuższym od czasu pieszego podejścia na ten szczyt.
Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach - dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości około 1000 m n.p.m. Z centrum Zakopanego najlepiej dotrzeć tu busem (około 5-10 minut jazdy). Asfaltowa droga do Kuźnic od ronda jest zamknięta dla ruchu i mogą tędy jeździć wyłącznie uprawnione pojazdy, stąd dojazd busem stanowi jedyną alternatywę dotarcia w to miejsce, nie licząc drogi pieszej (dojście z centrum miasta zajmuje około godzinę).
Kuźnice »» Kasprowy Wierch
2 h 30 min
Będąc już w Kuźnicach przechodzimy obok dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której na swoją kolej oczekuje nierzadko po kilkaset osób. W takich warunkach oczekiwanie na wejście do wagonika zajmuje kilka godzin, lepiej więc nawet nie zastanawiać się, czy warto czekać. Od stacji kierujemy się w lewo, a następnie zaraz w prawo w pierwszą przecznicę pod górę. Po kilku minutach wchodzimy do parku.
Dolny odcinek szlaku prowadzi płasko wzdłuż Bystrej - potoku, który słychać podczas prawie całego pierwszego odcinka trasy. Szeroka, spacerowa ścieżka prowadzi zalesioną Doliną Bystrej, a następnie jej odgałęzieniem - Doliną Kasprową. Im dłużej idziemy, tym nachylenie szlaku wzrasta. Po niespełna godzinie drogi szlak zatacza ostry łuk. Z tego miejsca dzieli nas już tylko kilka minut do Myślenickich Turni (1360 m n.p.m.), na których znajduje się pośrednia stacja kolejki linowej. Nieopodal stacji można odpocząć na ławeczce lub okolicznych kamieniach. Dobrze widać stąd Dolinę Kondratową, Giewont i część masywu Czerwonych Wierchów.
Dalszy odcinek jest bardziej męczący. Ponownie wchodzimy w las. Ścieżka jest węższa, wyłożona kamiennymi stopniami, które towarzyszyć nam będą aż na sam szczyt. Wkrótce las przechodzi w piętro kosodrzewiny, która wyżej zanika wśród hal wysokogórskich. Widoki są przyjemne - dobrze widać Giewont, Czerwone Wierchy i skalisty mur Zawratu Kasprowego.
Ostatni odcinek szlaku poprowadzony jest trawiastym, zachodnim zboczem Kasprowego Wierchu ponad Doliną Goryczkową. Po około 1,5 godziny licząc od Myślenickich Turni docieramy na szczyt. Ludzie, którzy czekali w kolejce na wyciąg, gdy rozpoczynaliśmy wędrówkę, zapewne jeszcze czekają w Kuźnicach.
Okolice Kasprowego Wierchu są w sezonie bardzo zatłoczone. Przyczynia się do tego olbrzymia ilość turystów, którzy przyjechali tutaj kolejką, często zupełnie nie przygotowani do, jakby nie było, wysokogórskich warunków. Panie w szpilkach nie należą do rzadkości.
Dzięki kolejce linowej na Kasprowy Wierch w ciągu kilkunastu minut jazdy można od razu znaleźć się w wysokogórskim terenie na samym szczycie tej popularnej góry. Trasa składa się z dwóch odcinków (po około 6 minut każdy), z krótką przesiadką na stacji pośredniej na Myślenickich Turniach. Niska przepustowość kolejki (latem 180 os./h, zimą 360 os./h) powoduje jednak, że jak już wcześniej wspomniano, turyści chcący z niej skorzystać stoją w Kuźnicach po kilka godzin w oczekiwaniu na swoją kolej. Liczba chętnych maleje pod koniec dnia i np. latem późnym popołudniem można skorzystać z kolejki bez dłuższego oczekiwania.