Okolice Hali Gąsienicowej
Opis szlaków
Na Nosal
Kolor szlaku
Czas przejścia
45 min (oba warianty)
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Nosal 1206 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 200 m (wariant 1), 250 m (wariant 2)
Szlak na Nosal jest jedną z najkrótszych tras dostępnych w polskiej części Tatr. Wystarczają niespełna 2 godziny, by wejść na ten reglowy szczyt, a następnie zejść z powrotem do doliny. Nosal jest dobrym miejscem widokowym, z którego widać większość szczytów z okolicy Doliny Gąsienicowej.
Kuźnice »» Nosalowa Przełęcz »» Nosal (wariant 1)
45 min
Trasa rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch w Kuźnicach. Za punktem wstępu do parku szlak zielono-niebieski prowadzi w lewo w las. Po 10 minutach mozolnego podejścia szeroką, kamienistą drogą dochodzimy do rozdroża szlaków, z którego w prawo odchodzi niebiesko znakowana droga na Halę Gąsienicową. Idąc dalej prosto za zielonymi znakami, po kolejnych 10 minutach dochodzimy do zalesionej Nosalowej Przełęczy. Droga przez cały czas prowadzi wśród gęstego drzewostanu, na widoki trzeba poczekać aż do osiągnięcia okolic szczytowych.
Z Nosalowej Przełęczy zaczyna się trochę ostrzejsze, pod koniec skaliste podejście. W ciągu 20 minut podchodzimy około 100 metrów pod górę, wychodząc na sam szczyt. Wierzchołek Nosala zbudowany jest ze skał, tworzących gdzieniegdzie niebezpieczne urwiska. Ostrożność jest więc wskazana mimo, że nie znajdujemy się w scenerii wysokogórskiej, a teren może wydawać się całkiem bezpieczny.
Na Nosal z Zakopanego (wariant 2)
45 min
Szlak na Nosal w tym wariancie rozpoczyna się bliżej centrum Zakopanego - mniej więcej na wysokości połowy długości Alei Przewodników Tatrzańskich - drogi łączącej rondko kuźnickie z Kuźnicami. Do szlaku można dotrzeć najlepiej aleją, skręcając w lewo w stronę Bulwarów Słowackiego, przy których zaczyna się szlak.
Od wejścia do parku ścieżka pnie się od razu ostro pod górę, po ułożonych na szlaku wygodnych stopniach. Po niespełna półgodzinnym podejściu szlak zdecydowanie łagodnieje i odsłaniają się widoki (na Giewont, Polanę Kalatówki, Dolinę Kondratową).
Na szczyt wchodzimy przechodząc ścieżką wśród tworzących podszczytowe partie Nosala ciekawych formacji skalnych.